Hafif ve Orta Derecede Uyku Apne Sendromu Hipertansiyon Ve Diyabet Riskini Arttırıyor

Hafif ve Orta Derecede Uyku Apne Sendromu Hipertansiyon Ve Diyabet Riskini Arttırıyor

İki yeni çalışmadaki bilgiler hafif orta derecede uyku apne sendromunun hipertansiyon ve diyabet riskini arttırdığını gösterdi. Pennsylvania, Penn State Üniversitesi Tıp Fakültesi, Uyku Araştırma ve Tedavi Merkezi’nde çalışan Dr. Alexandros N. Vgontzas’ın baş araştırmacı olduğu çalışmaların bulguları hafif uyku apne sendromunun bile benzer yaştaki uyku apne sendromu olmayan kişilerle kıyaslandığında hipertansiyon gelişme riskini 4 kat arttırdığını gösterdi. Benzer şekilde, orta derecede uyku apne sendromu diyabet gelişme riskini 3 kat arttırıyor. Hafif ve orta derecede uyku apne sendromunun erken tanısı ve tedavisi genç ve orta yaşlı kişilerde kardiyak ve metabolik hastalıkların önlenmesi açısından çok önemlidir. Bu yaş grubunda uyku apne sendromu ile metabolik bozuklukların yakın ilişkisi nedeni ile yıllık muayenelerin ve kilo kontrolü, sağlıklı diyet, düzenli egzersiz, stres kontrolü gibi yaşam tarzı ile ilgili düzenlemelerin yapılması çok önemlidir.

Penn Üniversitesi’nde yapılan iki çalışmada da tesadüfi olarak toplumdan seçilen 1741 erişkin kişinin detaylı olarak tıbbi durumları sorgulandı ve bir gece uyku laboratuvarında polisomnografi testi yapıldı. Apne-hipone indeksi (AHİ) 30’dan düşük olanlar, hipertansiyonu (787 kişi) ya da diyabeti olmayanlar (1250 kişi) 10 yıl sonra yeniden değerlendirildi.

Hafif uyku apne sendromu Apne-Hipopne indeksi (5-14.9), orta derecede uyku apne sendromu Apne-Hipopne indeksi (15-29.9) olarak tanımlandı.

Bu grupta hipertansiyon görülme oranı % 25.2, diyabet görülme sıklığı % 10.2 olarak bulundu.

Yapılan istatistiksel analizler sonrasında, kişinin şikayeti olmasa bile hafif ya da orta derecede uyku apne sendromunun hipertansiyon hastası olmak için artmış risk oluşturduğu görüldü. Bu riskin genç hastalar için yaşlı olanlardan çok daha yüksek olduğu görüldü.

Diyabet riski orta derecedeki uyku apne sendromu için artmış bulunurken, hafif uyku apne sendromunda diyabet riski saptanmadı.

Bu bulgular ışığında Dr. Shalini Paruthi, Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi’nin sözcüsü olarak, erişkinlerde hafif derecede uyku apne sendromunun bile (AHİ 5-15) artmış hipertansiyon riski ile ilişkili olduğunu ifade etti.

Hafif uyku apne sendromunda glukoz düzenlenmesinde bozukluklar olmakla birlikte diyabet riski açısından ek çalışmalar yapılmasının gerekliliği vurgulandı. İç hastalıkları uzmanları ya da aile hekimleri kişilerin kan basınçlarını ve kan şekerlerini izliyorlar, ancak uyku uzmanlarının da hafif ve orta derecedeki uyku apne sendromundaki artmış  hipertansiyon ve diyabet riskini hastalara anlatmaları gerekiyor. Bu hastalarda eğer uyku apne sendromu tedavi edilirse kan basıncı ve glukoz düzeylerinde ciddi düzelmeler görülüyor, o nedenle uyku apne sendromu tanı ve tedavisi çok önemlidir.

http://www.medscape.com/viewarticle/881810

 

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir