Botoks Migrende Çözüm Mü?

Botoks Migrende Çözüm Mü?

Migren hem iş, hem aile hayatını etkileyen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre, migren günlük yaşam aktivitelerinde yarattığı kısıtlılık nedeni ile, kadınlarda beşinci hastalık iken, erkeklerde ise ilk yirmi hastalık arasında yer alır. Bir ayda baş ağrısı çekilen gün sayısının fazlalığı ve baş ağrısı atakların şiddetli olması migrenin yarattığı kısıtlılığı değerlendirirken kullanılan ölçütlerdir. Kronik migren tanısı hastanın 3 ay süresince, ayda 15 günden fazla baş ağrısının olması, bu ağrı özelliklerinin ayın en az 8 gününde migren tanı kriterlerini karşılaması ve migren için spesifik olan tedavilere yanıt vermesi durumunda konulur.

Kronik migren hastalarında yapılan çalışmalar, botoks tedavisinin baş ağrısı ataklarının sayısını ve sıklığını anlamlı oranda düşürdüğü gösterilmiştir. 2010 yılında ilk olarak Amerika’da yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu tedavi, 2011’den beri Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Kronik migren tedavisi için botoks, baş ve boyunda yer alan yedi anatomik bölgedeki 31 noktaya, sabit 5’er ünite olmak üzere, toplam 155 ünite olarak uygulanmaktadır. Bu tedavi yapılan çalışmalarda etkinliği, güvenilirliği kanıtlanmış ve tüm dünyada nöroloji uzmanları tarafından kronik migren için uygulanan standart bir protokoldür. Botoksun etkinliği 2 hafta içinde başlar ve etkisi 3-4 ay içinde sonlanır ve tedavinin tekrar edilmesi önerilir.
Yapılan çalışmalar kronik migrende botoks uygulamasının, hastaların hem yaşam kalitesini arttırdığını, hem de ağrı ve ağrı ile ilişkili bulantı, kusma, ışık ve ses rahatsızlığı gibi eşlikçi şikayetleri ortadan kaldırdığını ya da azalttığını göstermektedir. Botoks tedavisi kronik migren hastaları için güvenli ve etkin bir tedavidir.

Aşağıdaki linkte kronik migrendeki botoks kullanımı ile ilgili detaylı bir yazı bulacaksınız. Kronik migrende botoksu 2013 yılından beri uyguluyorum. Yıllardır her gün ya da gün aşırı ağrı çeken, migren nedeni ile birçok aktiviteden kaçınan, fonksiyonellikleri bozulmuş kronik migren hastalarımın çok büyük bir kısmı bu uygulamadan çok mutlu oldular. Hiçbir hastamda botoks uygulaması istenmeyen bir sonuca yol açmadı. Migren tedavisi her hastanın özelinde planlanır. Kronik migren hastası iseniz aşağıdaki yazımızı inceledikten sonra, yüz yüze görüşmeyi öneriyorum.
noropsikiyatriarsivi.com/…buyuk/36-40.pdf

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir