Baş Ağrısı Olan Hasta Hangi Bölümden Randevu Almalıdır? Baş Ağrım Migren midir?

Baş Ağrısı Olan Hasta Hangi Bölümden Randevu Almalıdır? Baş Ağrım Migren midir?

Migren genellikle 20-30 yaşlarında görülmeye başlayan bir baş ağrısı hastalığıdır. Bu hastalık genellikle kadınlarda görülme eğilimindedir. Türkiye ve dünyada yapılan toplum çalışmalarında, bu yaş gruplarında migren kadınlarda % 16-22, erkeklerde % 8 oranında görülmektedir.  Yani bu istatistikler doğrultusunda denebilir ki, bu yaşlarda her beş kadından ve her on erkekten biri migren hastasıdır.

Migrenle ilgili bilinmesi gereken önemli özelliklerden biri kişilerin çektikleri migren ağrısının biçiminin, sıklığının ve günlük yaşamı etkileme gücünün kişiler arasında farklılık gösterebileceğidir.  Bazı hastalar migren ağrıları nedeni ile yataktan çıkamayıp, işlerini, güçlerini, evle ilgili sorumluluklarını yapamaz hale gelirler. Bazılarının ise doğru zamanda alınmış bir ağrı kesici ilaç sonrası performanslarında bozulma gözlenmez.

Sık karşılaştığımız bir başka durum da, migreni olan hastaların büyük kısmının baş ağrılarının sinüzit nedeni ile olduğunu sanmalarıdır. Oysa ki sinüzit tıpkı grip, idrar yolu enfeksiyonu gibi mikrobik nedenlerle oluşur. Baş ağrısı özellikleri migrenden farklıdır ve antibiyotik tedavisi sonrası düzelir. Sinüzitin yeni bir enfeksiyon atağı olmadıkça, migren gibi tekrarlayıcı baş ağrısına neden olması beklenmez. Hastalar alın bölgesinde çektikleri ağrının sıklıkla sinüzit nedeni olduğunu düşünürler ancak migren ve gerilim tip baş ağrısında da ağrı bu bölgeye yerleşebilir. Migreni olan hastaların bir diğer yanlış sanıları da, gözlerinin bozuk olduğunu düşünerek ilk olarak göz doktorlarına gitmeleridir. Hastalar çoğunlukla göz ve kulak burun boğaz, hatta bazen iç hastalıkları doktorları tarafından görüldükten sonra nörolojiye yönlendirilirler.

Migren tanısı hastanın anlattığı baş ağrısı özelliklerinin, Dünya Baş ağrısı Derneği tarafından belirlenen, kriterlere uyması sonucu hekim tarafından konulur. Migren tanısı konulması için Dünya Baş ağrısı Derneği beyin tomografisi ya da Magnetik rezonans (MR) gibi bir görüntüleme yapılmasını önermez. Tanı hasta hekim görüşmesi sırasında konulur. Hekim eğer migren dışında baş ağrısına neden olabilecek bir neden olduğundan şüphe duyuyorsa radyolojik görüntüleme isteyebilir. Ancak ne yazık ki ülkemizde bu incelemeler çoğu migren hastasına gereksiz yere yapılmaktadır. Bu hem ülkemizin ekonomik kaynaklarının kötüye kullanılmasına hem de tomografi çektiren hastaların gereksiz yere radyasyona maruz kalmalarına yol açmaktadır.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir