Çocuklarda Migren Atağının Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Çocuklarda Migren Atağının Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Çocuklarda migren atak tedavisi ya da sık baş ağrısı çeken çocuklarda koruyucu ilaç tedavileri ile ilgili kontrollü bilimsel çalışmalar yeterli sayıda olmadığından, erişkin baş ağrısı hastaları için geçerli olan bilimsel kanıtlar migrenli çocuk hastalarının tedavisinde de doğru kabul edilir. Çocuklarda baş ağrısı tanısı, Dünya Baş Ağrısı Derneği’nin önerdiği erişkin baş ağrısı tanı kriterleri kullanılarak konulur. Ancak çocuklardaki migren atakları erişkinde görülenden bazı farklı özelikler taşır. Migrenli çocuklarda baş ağrısı süresi, baş ağrısının yerleştiği bölge, iki yanlı olma eğilimi gibi özellikler erişkinlerde görülenden farklıdır. Ayrıca küçük çocuklarda migren baş ağrısı erişkindeki gibi klinik vermeden önce karın ağrısı, şiddetli kusma atakları, baş dönmesi ya da kaslarda istemsiz kasılma biçiminde “migren varyantı” olarak tanımlanan farklı şekillerde başlayabilir. Baş ağrısı ile ilgilenen bir nöroloji uzmanı ayırıcı tanı için gerekli testleri yaptıktan sonra, çocukta baş ağrısı olmaksızın ortaya çıkan bu belirtilerin migren öncülü olduğunu saptayabilir.

Migrenli erişkinlerde baş ağrısı sorgulandığında birçok hastanın çocukluk döneminden beri baş ağrısı çektiği öğrenilir. Migren 5-15 yaş arası çocukların % 10.6’sında, 15-19 yaş arasındaki çocukların % 28’inde görülür. Sık baş ağrısı atakları çocuğun yaşam kalitesinde önemli derecede kısıtlanmaya yol açabilir; migrenin tanınması, gerekli önlemlerin alınması ve uygun tedavinin başlanması baş ağrısının kronikleşmesini önlemedeki en önemli adımdır. Ancak ne yazık ki çocuklarda baş ağrısı ebeveynler, öğretmenler ve bakım verenler tarafından ciddi bir problem olarak görülmeme eğilimindedir; bu da çocuğun okul günlerinde ve sosyal aktivitelerinde kayıp yaşaması ile sonuçlanır.

Çocuklarda migren atak tedavisi

Migren ataklarında tedavinin amacı en az yan etki ile çocuğu normal fonksiyonlarına döndürmektir. Tedavide kullanılan ilaç çocuğun kilosuna uygun dozda verilir. Çocuğun yaşına bağlı olarak ilacı veriliş biçimi de değişir. Hap içemeyen çocuklarda şurup, fitil, sprey ya da hastane şartlarında ise damar yolu kullanılarak tedavi yapılabilir. İlaç kötüye kulanım baş ağrısından kaçınmak amacı ile non steroid antiinflamatuvar ilaçların haftada 2-3 kereden fazla, migren için spesifik olan triptanların ise ayda 9 kereden daha çok kullanılmaması önerilir. Sık baş ağrısı çeken migrenli çocuklarda uygun koruyucu ilaç tedavisinin başlaması çocuğun yaşam kalitesini arttırır.

Çocuk migren hastalarında yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde FDA tarafından onaylanmış ilaçlar aşağıda sıralanmıştır:

1) Asetaminofen (4-16 yaş)

2) Ibuprofen (6-12 yaş)

3) Naproksen sodyum (4-16 yaş)

4) Almotriptan (12-17 yaş)

5) Rizatriptan (6-17 yaş)

6) Zolmitriptan sprey (12-17 yaş)

7) Sumatriptan/naproksen kombinasyon (12-17 yaş)

Bu ilaçların bir kısmı Türkiye’de yoktur. Çocuğun kilosu için hesaplanacak uygun doz ve çocuk için hangi ilacın doğru seçenek olacağı, baş ağrısı konusunda uzman bir nörolog tarafından belirlenir. Doğru zamanda verilen ilaç migren atağını kontrol ederek, çocuğun hızla günlük yaşam aktivitelerine dönmesini sağlayacaktır. Baş ağrısı çeken çocukların tanılarının konulup, ağrının doğru şekilde yönetilebilmesi için baş ağrısı konusunda uzman bir nöroloji uzmanı ile görüşmesi önerilir.

 

 

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir